Dobrodosli na forum Extreme. Forum je za sve redom.. Nauka,knjizevnost,zdravlje,sport,ljubav,sex,muzika,filmovi,humor,istorija,skola,posao,fakultet,download,i jos dosta toga.. Jedini uslov da budete na forumu,je da se dobro zabavite..Uzivajte...:))

HomeFAQ/УпутствоТражиЛиста члановаКорисничке групеРегиструј сеПриступи

Share | 

PYTHON - POČETNIČKI TUTORIJAL

Go down 
АуторПорука
Marchello

Број порука : 22

ПорукаНаслов: PYTHON - POČETNIČKI TUTORIJAL   Tue Feb 17, 2009 3:19 pm

PYTHON - POČETNIČKI TUTORIJAL

Evo pošto učim python, prošao sam osnove, pa ću nešto napisati za ekipu, sintaksu, osnove komande i tako, pa da krenemo:

Za pisanje programa postoje dva načina, preko interpretera ili preko editora...

---U-V-O-D---

--INTERPRETER--

Linux
U linuxu u interpreter ulazimo tako da u shellu upišemo python ( naravno prije toga trebamo imati python, ako ga nemate morate ga instalirati, najbolji način je da otvorite svoj package manager i od tamo ga skinete, ako ga vaš package manager ne može naći ili nemate package manager odite ovdje: http://www.python.org/download/...

Windows
Ako imate windowse onda ovo radite preko IDLE (Integrated DeveLopment Enviroment) programa, njega ćete naći u start --> programs --> python x --> IDLE (python GUI), ali prije toga morate imati instaliran python, njega ćete nači na stranici http://www.python.org/download/... Preko IDLE-a možete pokrenuti i u linuxu interpeter..

--EDITOR--

Linux
Za linux predlažem vim, njega ima skoro svaki linux i pokrećete ga iz shella tako da upišite vim.. Ono što vam sada treba da znate o vimu je sljedeće:
Kada otvorite vim pojavi vam se neki njegov "uvod", samo pritisnite insert ili "i" i možete početi pisati program, kada napišete program možete ga spremiti tako da pritisnete escape jednom i onda napišete (bez navodnika) ": w program.py" i onda će spremiti taj fajl tamo gdje se trenutno nalazite u shellu, po difoltu je /home/vasusername/... i onda pravilno izlazite iz tog program tako da upišete: "q" i onda exit da izađete iz shella... to bi bilo to..

Windows
Ako koristite wine onda je najbolje po meni uzeti IDLE ili onaj improved notepad, zove se programers notepad, il tako nešto.. o editorima u windowsima neznam ništa puno jer ih ne koristim za pisanje programa...
---O-S-N-O-V-E---

PRINT naredba:

Da napišemo prvi program u pythonu:

Kod:

#!/usr/bin/python
#Filename : HelloWorld.py

print "Hello World"

taj program sejvamo kao HelloWorld.py
sada taj program pokrećemo tako da uđemo u shell dođemo do programa i upišemo "python HelloWorld.py"
i trebalo bi nam izbaciti:

Kod:

Hello World

Da vidimo što smo ovdje napisali

1.
Kod:

#!/usr/bin/python
#Filename : HelloWorld.py

sve što počinje sa # su naši podsjetnici te to ne utječe na program ali nama služi kako bi se lakše snalazili u našem programu...

2.
Kod:

print "Hello World"

komanda print ispisuje ono što se nalazi između navodnika "", ti navodnici nemoraju biti ovi dupli moglo je biti i ovako:

Kod:

print 'HelloWorld'

znači "" i '' imaju jednaku vrijednost, još se možemo poslužiti i ovime """Hello World""" sada on ispisuje točno što se vidi, znači da sada napišemo:

Kod:

print """Ja sam n0p.
Imam 15 godina."""

onda bi program izbacio ovo:

Kod:

Ja sam n0p.
Imam 15 godina.

A da smo napisali
Kod:

"Ja sam n0p.
Imam 15 godina."

Program bi izbacio:
Kod:

Ja sam n0p. Imam 15 godina

isto bi bilo da smo stavili i sa ovim navodnicima 'x'...

VARIABLE & INPUT:

Ono sto je meni jaaaaaaako dobro kod pythona je to sto ne trebamo odrediti vrstu variable ( oni koji su učili c++ će znati o čemu govorim).. Nego jednostavno nekoj variabli dodamo vrijednost, evo pogledajmo primjer...

Kod:

a = 2
b = 5
print a + b

i trebalo bi nam izbaciti ovo:

Kod:

4

da vidimo sto se desava ako umjesto brojki dodamo stringove..

Kod:

a = "APO"
b = "Commune"

print a + b

izbavi nam ovo:

Kod:

APOCommune

znači kada u variablu unesemo stringove moramo staviti navodnike kako bi python prepoznao da smo unijeli stringove... i onda python + koristi kao pridruživanje.. ako vam nije jasno pogledajte jos i ovaj primjer:

Kod:

a = "5"
b = "3"

print a+ b

output:

Kod:

53

i

Kod:

a = 5
b = 3

print a + b

output

Kod:

8

valjda vam je sada jasno..

svi ovi dosada programi koje smo napisali su se sami izvršavali i nista nisu pitali korisnika... sada ću vam pokazat kako napraviti tzv. input u pythonu

ajmo odmah na primjer

Kod:

x = int(raw_input('Koliko imas godina?'))
print 'Imas' , x, 'godina'

(thx to smoth)

znači sada smo postavili pitanje korisniku koliko ima godina , ako on upiše
Kod:

20

, onda mu program izbaci
Kod:

Imash 20...

da vidmo jos jedan primjer

Kod:

radim = raw_input ('Sa radis?')
print 'Znachi ti', radim

(thx again to smoth )
ovdje korisnik upiše što radi, npr napiše

Kod:

Gledam TV

... program ce izbacit
Kod:

Znachi ti Gledam TV

malo je glupo ispalo al dobro... sada se vjerjatno pitate zasto je gore pisalo
Kod:

int(raw_input)

a tu samo

Kod:

raw_input

Kod:

,to je zato sto smo gore koristili nekakvu vrijednost koju python prepoznaje, a dolje neki string, znachi za string koristimo raw_input a za vrijednst (broj) int(raw_input)....

UVJETNO GRANANJE

Eo definicija uvjetnog grananja: Uvjetno grananje nije nista drugo nego programerski izraz za izvršavanje nekog koda na osnovu nekog uvjeta... Evo primjer:

Kod:

ime = "n0p"
if (ime == "n0p"):
print "Pozdrav, n0p"

Da vidimo sta se tu desava..
U prvoj liniji definiramo varijablu i dajemo joj vrijednost n0p. vrijednost je pod navodnicima jer je to string.. U drugoj liniji provjeravamo dali je dodana vrijednost n0p varijabli ime, ako je onda se izvršava kod koji se nalazi ispod naredbe if i on OBAVEZNO mora biti ODMAKNUT JEDNIM TABOM... znači sintaksa ove naredbe je sljedeća:

Kod:

if (uvjet):
kod koji se izvrsava ako je zadovoljen uvjet

Sada da malo bolje pogledamo kakvi mogu biti sve uvjeti...
U prvom primjeru smo imali da program provjera jednakost, naravno da to nije jedina mogućnost, tako sto smo postavili znakove ==... ti znakovi se nazivaju operetari ili uvjeti, evo jedna tablica:

Kod:

Uvjet | Sto radi
---------------------------------------
== | jedanko
!= | nejednako
> | veće
< | manje
>= | veće ili jednako
<= | manje ili jedanko

Evo jos par primjera:

Kod:

a = 2
b = 3

if (a < b):
print "a je manji od b"

Kod:

m = 5
d = 5

if (m <= d):
print "m je jednak ili manji od d"

Kako vidimo if je dosta korisna naredba, ali ako se postavljeni uvjet ne zadovolji na ekranu se ne pokaže ništa, tu nam treba naredba else koja nam govori sto ce se dogoditi ako se uvjet ne zadovolji.. evo sintakse:

Kod:

if (uvjet):
kod koji se izvršava ako je uvjet zadovoljen
else:
kod koji se izvršava kada uvjet niie zadovoljen

Evo dva primjera:

Kod:

ime = "n0p"
if (ime == "n0p"):
print " Bok n0p"
else:
print "Bok gost"

Tu možemo napraviti i ovo:

Kod:

ime = raw_input ("Vase ime je: ")
if (ime == "n0p"):
print "Bok n0p"
else:
print "bok gost"

E sada kada smo savladali naredbe if i else moram vam pokzati jos jednu naredbu koja dobro dodje... ta naredba je elif, to je skraćenica od else if, sam naziv nam govori za što ona služi, ako jos niste skužili pogledajte intaksu pa će vam biti jasnije:

Kod:

if (1.uvijet):
kod koji se izvršava ako je 1. uvjet zadovoljen
elif (2.uvijet):
kod koji se izvršava ako je 2. uvjet zadovoljen
elif (3.uvjet):
kod koji se izvršava ako je 3. uvjet zadovoljen
................
else:
kod koji se izvršava ako je niti jedan uvjet nije zadovoljen

Ovdje nema previše filozofiranja, eo jos jedan primjer i gotovi smo sa uvjetnim grananjem...
Ovo je primjer jako jednostavnog kalkulatora:

Kod:

#!/usr/bin/python

print """Ovo je jednostavan kalkulator koji koristi sljedece operacije: zbrajanje (+), oduzimanje (-), mnozenje (*), dijeljenje (/),
pod operacija upisite vrijednosti koje su u zagradama!"""
a = input ("Prvi broj: ")
op = raw_input("Operacija: ")
b = input ("Drugi broj: ")

if (op == "+"):
print a + b
elif (op == "-"):
print a - b
elif (op == "*"):
print a * b
elif (op == "/"):
print a / b
else:
print "Upisali ste krivu operaciju"

WHILE NAREDBA

While naredba nam koristi kada želimo ponoviti neki kod vise puta... on se za razliku od naredbe if izvršava dok god je zdani uvjet točan.. evo sintaksa

Kod:

while (uvjet):
kod koji se izvršava dok je uvjet točan

evo primjer kako napraviti da program isiše 10puta za redom APO..

Kod:

a = 1
while (a < 11):
print "APO"
a = a + 1

i sada bi output treba biti ovakav

Kod:

APO
APO
APO
APO
APO
APO
APO
APO
APO
APO

sada cemo vidjeti sto se desava u ovom programu..
u prvoj liniji definiriamo varijablu i u nju postavaljamo vrijednost 1...
u drugoj liniji pozivamo naredbu while i govorimo joj da se dolje navedene naredbe izvršavaju sve dok je a manji od 11.. znači kada a dodje do vrijednosti 10 onda ce se program prekinuti...
treća linija ispisuje APO
četvrta uvećava svaki put a za 1, jer da toga nema onda bi se APO ispisivao sve dok mi ne prekinemo program, a to se zove beskonačan loop ili beskonačna petlja...
Назад на врх Go down
Погледај профил корисника

PYTHON - PO&#268;ETNI&#268;KI TUTORIJAL
Назад на врх 
Страна 1 of 1